O konferencji

Międzynarodowa interdyscyplinarna studencko – doktorancką konferencja naukowa pt.„(R)ewolucje: transformacje w republikach postradzieckich” odbędzie się w dniach 13 – 14.05.2014 w Auditorium Maximum UJ na ulicy Krupniczej 33 w Krakowie. Wydarzenie zostanie zrealizowane we współpracy z Instytutem Wschodnich Inicjatyw, Wschodnią Perspektywą i Kołem Wschodnim.


Obecna sytuacja w byłych republikach radzieckich pozostaje wciąż popularnym tematem badań naukowych, szczególnie w perspektywie ponad dwudziestu lat od rozpadu Związku Radzieckiego. Niezwykle dynamiczne procesy zachodzące w dawnych republikach nieprzerwanie dostarczają nowych problemów badawczych, jednocześnie w szybkim tempie czyniąc dotychczasowe prace nieaktualnymi lub też wymagającymi uzupełnienia. Zestawienie tak różnorodnych dziś państw jak Estonia, Ukraina czy Uzbekistan w kontekście przekształcenia wspólnego radzieckiego dziedzictwa rozpościera przed badaczem niezwykle intrygującą perspektywę komparatystyczną. Rozważania mogą dotyczyć zarówno natury politycznej, kulturowej, jak i filozoficznej. Wyjątkowo interesująca wydaje się także sama forma tych procesów - od ewolucji, poprzez stagnację, aż na rewolucji kończąc. Nie można przy tym zapominać, że przemiany polityczne nie odbywają się w próżni kulturowej. Gwałtowny rozpad rzeczywistości radzieckiej skutkował erozją wartości konstytuujących społeczeństwa, z którym każde z nowopowstałych państw musiało się zmierzyć. Zmiany na takich płaszczyznach kultury jak religia, literatura czy sztuki wizualne są nie mniej ważnym wskaźnikiem zmian na przestrzeni postradzieckiej, co przemiany polityczne i gospodarcze.
W związku z powyższym serdecznie zapraszamy badaczy z Polski, jak i z zagranicy do zaprezentowania swoich wyników badań. Tematyka konferencji będzie skupiać się wokół polityki, gospodarki, kultury, sztuki oraz religii. Ramy czasowe: od 1991 do współczesności.


Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy rewolucje2014@gmail.com w terminie do 15.03.2014. Należy do tego użyć specjalnego formularza, który można znaleźć poniżej:

Formularz zgłoszeniowy

Wyniki zostaną ogłoszone 31.03.2014 i przesłane do wszystkich osób, których prace zakwalifikowały się do wygłoszenia podczas konferencji.
Liczba uczestników konferencji jest ograniczona. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru najlepszych referatów oraz odrzucenia zgłoszeń niezgodnych z tematem konferencji lub nieodpowiadających kryteriom naukowym.
Przewidywane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej, zawierającej teksty wygłoszonych referatów.

Opłata konferencyjna wynosi:

- 80 zł, w ramach której organizatorzy zapewniają wydanie publikacji pokonferencyjnej zawierającej tekst wygłoszonego przez uczestnika referatu w formie e-booka, materiały konferencyjne, dwa obiady oraz poczęstunek w przerwach pomiędzy panelami
lub
- 50 zł, w ramach której organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne, dwa obiady 
oraz poczęstunek w przerwach pomiędzy panelami

Języki konferencji:

- polski
- rosyjski
- angielski

W szczególnych sytuacjach istnieje możliwość wygłoszenia referatu w językach białoruskim lub ukraińskim, jednak zgłoszenia i abstrakty należy przysyłać w językach polskim, rosyjskim lub angielskim.

Organizatorzy oferują również pomoc w zakresie poszukiwania miejsc noclegowych wszystkim osobom spoza Krakowa, które będą chciały uczestniczyć w konferencji.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn Nowa Europa Wschodnia i Alma Mater.

Dla uczestników z zagranicy organizatorzy zapewniają wystawienie zaproszeń.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na naszego fanpage’a na portalu Facebook.