Współpraca


Instytut Wschodnich Inicjatyw jest naukowo-badawczym centrum zajmującym się obszarem byłego Związku Radzieckiego. Naszym głównym celem jest działalność na rzecz pogłębiania współpracy pomiędzy Unią Europejską a Rosją, krajami Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Instytut Wschodnich Inicjatyw ma określoną misję. Jest nią rozwijanie współpracy i pozytywnych stosunków pomiędzy Polską i Unią Europejską a Rosją, krajami Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej. Wszystko to w oparciu o wzajemną promocję doświadczeń, kreowanie nowych form współpracy, projekty i szkolenia, wspieranie dialogu międzykulturowego i propagowanie dyplomacji kulturalnej.
Strona internetowa: www.iwi.org.pl





Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa to organizacja non-profit, założona w 2004 r. w celu prowadzenia wymiany kulturalnej i umożliwiania przekazu informacji między szeroko pojętym Wschodem, a państwami Europy Środkowej i Zachodniej. Ów „Wschód” rozumiany jest symbolicznie jako dająca się odczuć wspólnota kulturowa pomiędzy krajami słowiańskimi z jednej strony, a krajami, które przeżyły w swej historii doświadczenie socjalizmu w bardziej lub mniej łagodnym wariancie - z drugiej. Stowarzyszenie prezentowało trudne do jednoznacznej kwalifikacji regiony oraz zjawiska, chcąc zmieniać upraszczający i stereotypowy sposób patrzenia na kraje, zwane w przeszłości pogardliwie „demoludami”. Takie cele realizował projekt „Wiosna Kultur”, w ramach którego zorganizowane zostały Dni Kultury Białoruskiej (IV 2005),  Festiwal huculski (IV 2006), Festiwal Kultury Macedońskiej (VI 2007), Festiwal Kultury Rumuńskiej (od IV 2008, mający swoje coroczne edycje do dnia dzisiejszego). Przewijającym się w projektach elementem są również tereny pogranicza, problem sąsiedztwa, tematyka mniejszości narodowych, bądź też wielokulturowości w państwach krajów Europy Środkowej i Wschodniej, na terenie Bałkanów oraz w Azji – w krajach wchodzących niegdyś w skład byłego ZSRR. Przykładami mogą posłużyć takie projekty, jak: Festiwal Karpaty Offer, (VIII 2008), „Aktywny student: Polska-Kazachstan-Kirgistan (III 2009), czy też np. polsko-niemiecko-ukraińskie seminarium „Młodzi w poszukiwaniu granic kulturalnych Europy” (V 2009). Od 2011 roku wspólnie z Kołem Wschodnim UJ oraz Instytutem Wschodnich Inicjatyw bierzemy udział w projekcie „Miasto (post)socjalistyczne”.



Towarzystwo Białoruskie powstało we wrześniu 2009 roku w Krakowie z inicjatywy studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego (rosjoznawstwo, polonistyka, kulturoznawstwo, politologia, fizyka, filologia rosyjska). Decyzja o utworzeniu Stowarzyszenia była konsekwencją wcześniejszych projektów i działalności sekcji białoruskiej Koła Naukowego Studentów Rosjoznawstwa UJ.
Strona internetowa: http://www.bialoruskie.org/